Borówka amerykańska – łatwa uprawa, pyszne owoce

Owoce

Owoce borówki amerykańskiej dojrzewają od połowy lipca do początku września (zależnie od odmiany). Warto więc posadzić kilka odmian od wczesnych do późnych, aby cieszyć się owocami dłużej. W moim ogródku rośnie 12 sztuk w kilku odmianach dla lepszego zapylania, a tym samym, plonowania. Plon z jednego krzewu w pełni owocowania wynosi 3-6 kg. Najbardziej zachwycająca jest odmiana Chandler o owocach wielkości 2 zł.  Inne odmiany mają trochę mniejsze owoce, ale za to są nimi oblepione: Toro, Nelson, Patriot, Bonus. Generalnie każda ma swój urok i wyśmienity smak. Uprawa borówki amerykańskiej wcale nie jest skomplikowana.

Sadzenie

Borówkę posadziłam na stanowisku słonecznym i osłoniętym od wiatru. Lepiej unikać miejsc, gdzie mogą pojawiać się zastoiska mrozowe oraz gdzie gromadzi się woda. Gleba musi być kwaśna (niskie pH 3,8-4,8), lekka i przepuszczalna. Przed posadzeniem borówek musimy wykopałam dołek – głębokości min. 40 cm i szerokości 60 cm. Krzewy sadzę w odległości około 1,5 m od siebie, około 5 cm głębiej, niż rosły w doniczce. Dołki wypełniam mieszanką kwaśnego torfu, ziemi ogrodowej i trocin. Wokół posadzonych krzewów zrobiłam ściółkę z kory sosnowej lub reszty trocin.

Nawożenie

Rośliny wymagają regularnego podlewania, gdyż mają płytki system korzeniowy. Pamiętać też należy o corocznym zakwaszaniu i nawożeniu, ponieważ przez podlewanie i deszcz kwasowość wypłukuje się. Wczesną wiosną stosuję zakwaszacz glebowy Borówka-Starter Miflora. Tak jak na opakowaniu rozpuszczam w wodzie i podlewam. Po mniej, więcej  trzech tygodniach podlewam nawozem Borówka-żurawina Miflora. Można ten zabieg powtórzyć za trzy tygodnie. Przed samym kwitnieniem podsypuję (1 łyżeczka na roślinę) nawozem z Guano (działającym 3 miesiące). Po tym zabiegu nie podaję już nic, tylko regularnie podlewam.

Cięcie

Konieczne jest cięcie i formowanie krzewów borówki. Przez pierwsze 3 lata po posadzeniu usuwam tylko pędy słabe i uszkodzone przez mróz (odpowiednim terminem jest koniec zimy i początek wiosny). Borówka najlepiej owocuje na pędach 2-3-letnich. Czyli jak posadzimy sadzonkę 2-letnią, to już w następnym roku podjemy swoje boróweczki.  W dobrze prowadzonym krzewie powinno być 6-8 pędów głównych. Od czwartego lub piątego roku zaczynamy cięcie prześwietlające, tzn. usuwamy najstarsze pędy rośliny.

Przydatność

Borówka amerykańska jest nie tylko idealna do bezpośredniego jedzenia, rewelacyjnie sprawdza się na ciastach, tartach, deserach. Posiada też wiele właściwości leczniczych: może poprawiać pamięć, zapobiegać nadciśnieniu, nowotworom, marskości wątroby, jest stosowana w leczeniu chorób oczu.

Mrożenie

Jagody borówki wspaniale nadają się do mrożenia. Po rozmrożeniu wyglądają i smakują praktycznie jak świeże.