Uprawa truskawek w pojemnikach lub na balkonie.

INSTRUKCJA UPRAWY TRUSKAWEK W POJEMNIKACH NA BALKONIE

 

Szybki start

Co potrzebujesz do założenia mini ogródka na balkonie:

* sadzonki truskawek powtarzające lub zwykłe (najlepiej frigo)

* pojemnik lub donica o głębokości minimum 30 cm

* lekko kwaśny substrat torfowy (pH 5,5 – 6,5) np. podłoże uniwersalne Substral

* żwirek lub keramzyt jako drenaż

Sadzenie

  1. Na dno doniczki wsypać 5-10 cm żwirku lub keramzytu.
  2. Na warstwę drenażu wsypać substrat torfowy.
  3. Jeśli sadzimy w donicy podłużnej, przygotować otwory na sadzonki w odległości minimum 15 cm.
  4. Sadzimy po 1-2 sadzonek do jednego otworu. Korzenie nie mogą być zawinięte.
  5. Przydusić ziemią. Podlać.

Pielęgnacja

  1. Systematycznie podlewać.
  2. Nawozić nawozem wieloskładnikowym. Polecamy naturalny Florovit BIO nawóz do truskawek, malin i jeżyn
  3. W czasie kwitnienia warto miękkim pędzelkiem rozmieścić żółty pyłek z kwiatów po kielichu (z pręcików na słupek, który znajduję się po środku kwiatu). Dzięki temu owoce będą dorodniejsze i kształtne. Jeśli słychać pszczoły, to zabieg jest zbyteczny.
  4. Obcinać nowo powstałe rozłogi/pędy, aby nie osłabiały rośliny. Obcinanie nie dotyczy odmian powtarzających.

 

Instrukcja uprawy truskawek w pojemnikach na balkonie – wersja dłuższa.

Otrzymane sadzonki truskawek możemy posadzić bezpośrednio do gruntu lub do donic skrzynek balkonowych. Uwzględniając przyszły rozrost korzeni, głębokość pojemnika powinna wynosić minimum 30 cm. Doniczka lub skrzynka musi mieć perforację zapewniającą odpływ wody, a na dnie – warstwę drenażu z keramzytu lub żwirku. Drenaż o grubości 5-10 cm może być przykryty włókniną, aby ziemia nie zapychała drenażu. Najważniejszy jest jednak wybór dobrego podłoża, bo w nim rozwijają się korzenie i z niego roślina czerpie składniki pokarmowe do wykarmienia owoców. Można zakupić gotowy substrat torfowy o pH 5,5-6,5 (lekko kwaśny) z nawozami, które uwalniają się powoli przez 4-6 miesięcy. W marketach lub centrach ogrodniczych jest ich duży wybór np. Podłoże Uniwersalne Substral lub podłoże do uprawy warzyw czy kwiatów (zawsze z nawozami długo działającymi). Sadzonki truskawek sadzimy w odstępach co 15-20 cm. Można sadzić w jeden otwór po 1-2 szt. (Uwaga! Korzenie nie mogą się zawijać, ale można je trochę przyciąć). Aby uprawa przyniosła spodziewane plony, potrzebne jest systematyczne podlewanie sadzonek, a w okresie późniejszym – nawodnienie połączone z nawożeniem wieloskładnikowym np. Florovit BIO nawóz do truskawek, malin i jeżyn.

Wskazane jest też spulchnianie podłoża i usuwanie chwastów i rozłogów (pędów). Sadzonki, w zależności od przebiegu pogody, zakwitają już po 4 tygodniach od wysadzenia (potrzebne owady zapylające) i po kolejnych 4 tygodniach zaowocują. Rośliny raz wysadzone można użytkować min. 3 lata.

Zimowanie sadzonek

Sposób 1 – przezimować w ogrodzie.

Najlepszym sposobem na zimowanie truskawek pnących – zwisających, posadzonych w doniczkach, jest zadołowanie ich w gruncie. W ten sposób możemy zimować truskawki balkonowe, jeżeli posiadamy własny ogród. Całe doniczki wraz z rosnącymi w nich roślinami zakopujemy w ziemi, a od góry okrywamy delikatnie materiałem ściółkowym. Może być to ściółka z liści, słomy czy trocin.

Sposób 2 – przezimować w pomieszczeniu

Truskawki pnące – zwisające rosnące w doniczkach możemy też na zimę przenieść do pomieszczeń zabezpieczonych przed mrozem, jednak koniecznie dość zimnych, gdzie temperatury zimą będą bliskie 0°C. Mogą być to piwnice czy strychy, ważne jednak aby pomieszczenie było widne, z dostępem światła oraz niezawilgocone. Po przeniesieniu truskawek do pomieszczeń delikatnie je podlewamy i potem przez całą zimę dbamy, aby gleba w doniczkach była lekko wilgotna (ale nie mokra). Zazwyczaj wystarczy lekkie podlewanie raz na dwa tygodnie. Wiosną rośliny hartujemy, najpierw wietrząc pomieszczenia, w których przechowywane są truskawki balkonowe, a potem wystawiając doniczki z truskawkami na zewnątrz na dzień i chowając je z powrotem na noc. Na stałe na balkony i tarasy truskawki mogą wrócić, gdy minie ryzyko nocnych przymrozków, czyli od drugiej połowy maja.

Sposób 3 – przezimować na balkonie

Jeżeli nie posiadamy ogrodu, gdzie rośliny można zadołować w gruncie ani też pomieszczenia do przechowywania, truskawki zwisające można z powodzeniem przezimować na balkonie, wówczas doniczki z roślinami wstawiamy do odpowiednio dużego kartonu. Na dnie kartonu dobrze jest położyć styropian jako warstwę izolującą. Po bokach doniczki obsypujemy pokruszonymi kawałkami styropianu, trocinami lub podartymi gazetami, tak aby cały karton wy pełnić materiałem izolującym. Okrywamy także od góry, niektórzy stosują dodatkowe zabezpieczenie, owijając karton agrowłókniną. W okresach odwilży kartony odsłaniamy i rośliny lekko podlewamy. Ziemia w doniczkach powinna być stale lekko wilgotna, aby bryły korzeniowe truskawek nie przeschły. W ten sposób możemy przezimować truskawki balkonowe aż do wiosny. Gdy się ociepli, kartony stopniowo odkrywamy, początkowo wystawiając rośliny tylko na dzień aby je zahartować.

Czy przycinać truskawki przed zimowaniem? Podstawową zasadą jest wycięcie pędów, na których truskawka już owocowała, gdyż w kolejnych latach obficie będzie owocować tylko na pędach nowych. Można to zrobić jesienią (co znacznie ułatwi przeniesienie ich do pomieszczeń czy przechowanie truskawek wiszących w kartonach) lub wiosną, kiedy i tak rośliny trzeba będzie ponownie przejrzeć i usunąć liście oraz przemarznięte pędy.

Nie ma nic smaczniejszego od dojrzałych truskawek zebranych prosto z krzaka. Pod ręką zawsze mamy świeżą porcję witamin i pewność, że owoce są zdrowe i bez chemii. Uprawa truskawek w pojemnikach jest doskonałą formą relaksu dla miłośników ogrodnictwa, gdyż truskawki są bardzo łatwe w uprawie i nigdy nie zawodzą.